Ceremonia zamknięcia


Zamknięcie  1  2  3  4

1 października dokładnie o 21.16 (w Polsce była wtedy godzina 12.16) zgasł znicz na stadionie olimpijskim w Sydney i Igrzyska XXVII Olimpiady przeszły do historii.

Ceremonia zamknięcia Igrzysk XXVII Olimpiady odbyła się na wypełnionym po brzegi stadionie olimpijskim.

Wg słów przemawiającego na zakończenie przewodniczącego MKOL Juana Antonio Samarancha, były to najlepsze i najwspanialsze igrzyska w historii.

Samaranch wypowiedział tradycyjną formułę: Igrzyska 27. olimpiady uważam za zamknięte i zaprosił sportowy świat do Aten by uczcić tam 28. olimpiadę ery nowożytnej. Nad stadionem w Sydney zgasł olimpijski znicz. Symbolicznie porwał go i wzniósł w przestworza, w formie płonącej kuli, przelatujący nad miastem myśliwiec australijskich sił powietrznych.

Po ściągnięciu z masztu i wyprowadzeniu ze stadionu białej flagi olimpijskiej z pięcioma kołami i zgaszeniu znicza odbyła się tradycyjna uroczystość przekazania flagi miastu, które będzie gospodarzem kolejnych letnich Igrzysk Atenom.

Po zakończeniu części oficjalnej na płycie obiektu będącego przez dwa tygodnie główną areną zawodów, rozpoczęła się radosna zabawa, w której uczestniczyły tysiące sportowców. Australia zaprezentowała podczas tego koncertu swoje gwiazdy estrady, filmu i piosenki. Występowały między innymi Midnight Oil, Inxs, Kylie Minogue. Australijczycy pragnęli pokazać wszystko z czego znani są w świecie ze słynną supermodelką Elle McPherson i bohaterami filmu ,,Krokodyl Dundee''.

Ukoronowaniem wieczoru był gigantyczny pokaz ogni sztucznych. Nad stadionem rozbłysnęły kolorowe race, dające początek ,,rzece światła'', która płynęła od stadionu aż do mostu Harbour Bridge, rozciągniętego nad zatoką w Sydney. Przez wiele minut z łuków mostu spływały kaskady płomieni, oświetlając wody zatoki i budynek słynnej opery.